Zapraszamy do słuchania Żaka!

Nadajemy przez całą dobę, w Łodzi, na częstotliwości 88,8 MHz. Zasięgiem obejmujemy praktycznie całą Łódź, słychać nas też w kilku miastach ościennych. Nadajemy również w internecie.

Kliknij tutaj, aby posłuchać retransmisji archiwalnych naszego programu.

Aby słuchać programu Żaka prowadzonego na żywo:

- w urządzeniu mobilnym (smartfon, tablet) zainstaluj darmową aplikację TuneIn z właściwego serwisu aplikacji dla danej platformy lub darmową aplikację VLC Player dla danej platformy i umieść w niej adres playlisty PLS lub M3U (ich skróty są podane poniżej),

- w komputerze PC i laptopie PC użyj jednego z poniższej podanych plików playlist (PLS, M3U, RAM, ASX) i związanego z nim programu obsługującego dany formaty playlisty,

- w komputerze MAC, laptopie MAC, tablecie iPad, smartfonie iPhone - użyj programu VLC Player i umieść w nim adres playlisty PLS lub M3U (podanej poniżej),

- w przeglądarce Firefox lub Chrome dla komputerów stacjonarnych i laptopów, na naszej stronie głównej kliknij skrót "słuchaj na żywo" w sekcji "aktualnie gramy" (powyżej głównego menu, z prawej strony)

- w internetowym odbiorniku stacjonarnym zainstaluj darmową aplikację TuneIn z właściwego serwisu aplikacji i wyszukaj wśród rozgłośni lokalnych w Polsce nasze radio pod nazwą ZAK lub wprowadzić do wbudowanego odtwarzacza strumieni audio adres: http://lodz.radio.pionier.net.pl:8000/radiozak.ogg.

Jeśli chcesz posłuchać programu "na żywo" przez Internet to zapraszamy! Możesz do tego użyć wielu odtwarzaczy, dla różnych systemów operacyjnych.

  • Dla Windows: WinAmp, RealPlayer, Foobar2000, VLC, jetAudio, WindowsMediaPlayer, XMplayer.
  • Dla Linux/Unix: Xmms (X11Amp), RealPlayer, Mplayer, VLC, AlsaPlayer, XINE, Amarok.
  • Dla MacOS: Whamb, iTunes, RealPlayer, Mint Audio, QuickTime Player.

Słuchaj ŻAKA - strumienie Icecast

Wielkie podziękowania dla Piotra Goczała z Centrum Komputerowego MSK LODMAN oraz Tomasza Jabłońskiego z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, za umożliwienie nam dystrybucji strumieni audio w sieci Pionier.

Słuchaj ŻAKA - strumienie Realaudio

Jeśli Twój komputer usilnie nie odtwarza naszego programu...

Informacje techniczne dotyczące strumieni systemu Icecast

Korzystamy z kodera Ices 2.0 i serwerów Icecast 2.0. W przypadku Winamp-a wymagana jest wersja 5.x lub 2.x, ale ta z pluginem Vorbis Decoder (zalecamy taki zestaw dla komputerów wolniejszych niż 1 GHz - proponujemy wersję 2.91, którą można pobrać tutaj - ok. 2,2 MB; w przypadku "Custom installation" koniecznie trzeba zaznaczyć plugin OGG Vorbis). Do wersji wcześniejszych niż 2.91 istnieje konieczność doinstalowania wspomnianego plugin-u, który można pobrać stąd (ok. 120 kB).
Żadne modyfikacje ustawień po instalacji WinAmp-a oraz plugin-u Vorbis nie powinny być konieczne.
Jeśli jednak Winamp zdecydowanie odmawia odtwarzania naszego programu, zapewne korzystasz z Windows 98 oraz przeglądarki Internet Explorer... Jak to z Windows bywa, jest tam drobny błąd, który można jednak łatwo naprawić - polecamy naszą maleńką "łatkę" (po rozpakowaniu należy zaimportować dane do rejestru systemowego, np. poprzez 2-krotne kliknięcie na pliku .REG). Powinno pomóc.
Alternatywnie, można korzystać np. z programu Foobar2000 - proponujemy wersję Lite, bo do tego celu wystarcza. Ten program można pobrać stąd. Można użyć też rozbudowanego programu jetAudio. Można również użyć RealPlayera (wersja minumum 10, ale w przypadku Windows trzeba doinstalować też ten kodek. Linki do słuchania w różnych playerach znajdują się powyżej. Dla MacOS >= 10.4 polecamy Whamb-a: trzeba ściągnąć odtwarzacz (stąd), zainstalować go i uruchomić pierwszy raz, następnie w "finderze" skojarzyć pliki z rozszerzeniem .pls oraz .m3u z programem Whamb (poprzez wywołanie "Get Info" z menu "File"), ustawić dla opcji "Open with" aplikację Whamb.app i ustawić klikając "Change All..." aby wszystkie pliki z rozszerzeniami .m3u i .pls były otwierane za pomocą aplikacji wybranej w poprzednim kroku. Aby posłuchać naszego radia, wystarczy już tylko kliknąć na naszej stronie w link odtwarzania (1 z 2 przeznaczonych dla Whamb-a). W MacOS można użyć również np. playera iTunes (dostepnego tutaj), ale wymaga to doinstalowania kodeków (które można pobrać stąd) lub QuickTime Player-a (koniecznie jest doinstalowanie tego pluginu). Dla systemu Linux polecamy program Xmms (czyli X11Amp, do pobrania tutaj), Amarok lub Mplayer.

Informacje techniczne dotyczące strumieni systemu Realaudio

Aby móc nas słuchać w Realaudio pod Windows, trzeba mieć zainstalowany odtwarzacz RealPlayer w wersji G2 (minimum 8.0 Standard) - ok. 10,5 MB, bo tak kodowany jest nasz program. Oczywiście najnowsza wersja RealPlayer-a dostępna na stronach RealNetworks (pewnie już kilkanaście MB :-))). Jeśli jednak nie jesteś miłośnikiem "molochów" - polecamy pierwszą wersję RealPlayer-a G2 - jedynie 2,5 MB, która po doinstalowaniu odpowiedniego kodeka i plugin-u - ok. 200 kB, również odtwarza nasz program poprawnie. Podobnie wygląda sytuacja w systemach Linux i MacOS.

Standard G2 w założeniach umożliwia odtwarzaczowi automatyczny wybór jakości - zależnie od bieżących warunków połączenia. Dzięki temu, gdy połączenie działa wydajnie - jakość dźwięku jest wysoka, a gdy wydajność połączenia spada - samoczynnie spada również jakość, jednak bez utraty ciągłości odbioru. Oczywiście przy lepszym połączeniu można uzyskać dobrą jakość stereo, zaś przy gorszym tylko słabą i monofoniczną. W obu przypadkach warto jednak dobrze skonfigurować parametry połączenia Player-a z siecią Internet.
Dostępne są one w ustawieniach RealPlayer-a: MENU -> Options -> Preferences | Connection.
W skrócie... Im większy jest minimalny czas buforowania (buffer at least), tym większe bedą szanse na stabilny odbiór programu bez zakłóceń i przerw. Można nawet przełączyć bufor na maksymalny (to available memory).
Poza tym, należy eksperymentalnie dobrać parametry dotyczące transferu (bandwidth), pierwszy (normal) dotyczy średniego a drugi (maximum) najwyższego z możliwych do osiągnięcia. Należy je dobrać jako największe, przy których nie następują zakłócenia. Dobrze jest ustawić je jednakowo, wtedy nie pojawią się skoki w jakości dźwięku spowodowane skokami prędkości transmisji. Jeśli jednak dostępny transfer z Internetem nie jest stabilny, może to powodować przerwy na uzupełnianie bufora. Wówczas lepiej jest zmniejszyć wartość pierwszą (normal bandwidth), co poskutkuje samoczynną redukcją jakości dźwięku zamiast całkowitym przerwaniem odbioru. Oczywiście - po dłuższej poprawie jakości transmisji - jakość dźwięku również samoczynnie się poprawi.


Gdzie jeszcze nas słychać?

Nasz program słychać też w łódzkiej sieci telewizji kablowej Toya na częstotliwości 89,2 MHz oraz w łódzkiej sieci telewizji kablowej Ret Sat 1 na częstotliwości 88,35 MHz.