60. Urodziny

Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej ma przyjemność ogłosić, że kończy 60 lat!
Wiele się zmieniało w Polsce oraz na całym świecie na przestrzeni sześciu dekad, ale niezmiennie – czy to przez akademickie głośniki, czy w radioodbiornikach w Łodzi i w komputerach na całym globie – aż po dzień dzisiejszy nadajemy dla Was!
Aby świętować z nami tę okrągłą rocznicę, przygotowaliśmy dla Was cały maj pełen atrakcji – od wystaw, przez koncerty, specjalną ramówkę, karaoke, pup quiz aż po uroczystą galę. Każdy znajdzie dla siebie sposób na celebrowanie tak ważnej w naszej historii chwili!
Wydarzenia główne:
Wydarzenia towarzyszące:
- Żakowe karaoke w Cottonie
- Radiowy Pub Quiz w Cottonie
- Otwarcie wystawy plakatów w Niebostanie
- Dyskoteka młodego człowieka
- Kiczi Kiczi Party
- Wystawa archiwalnych zdjęć

Uroczysta Gala Urodzinowa
Jako 60-latkowie musimy świętować z klasą godną tego wieku! Spotkajmy się podczas uroczystej Gali Urodzinowej w Sali Widowiskowej SDS, by wspólnie zainaugurować nasze urodziny! Podziękujemy wszystkim ważnym dla nas osobom oraz wejdziemy godnie w następne dziesięciolecie Żaka! Przebieg będzie można śledzić Gali podczas transmisji.
60-godzinna Urodzinowa Ramówka
Jednym z najważniejszych punktów świętowania jubileuszu Żaka jest specjalna Urodzinowa Ramówka, która tradycyjnie już trwa dokładnie tyle godzin, ile lat w danym roku kończy nasze radio. Urodziny na antenie rozpoczynamy 17 maja o godzinie 15:00, co oznacza, że nadawanie programu skończy się 20 maja o 3:00 w nocy. Czeka nas 60-godzinna podróż od audycji stricte muzycznych, przez propozycje publicystyczne czy satyryczne, aż po antenowe wspomnienia. Będą powroty po latach, specjalne wydania Waszych ulubionych tytułów oraz zupełne nowości.
To czas, w którym na antenie pojawią się dawno niesłyszane głosy, programy i osobowości, które mogliście poznać w trakcie sześćdziesięcioletniej działalności Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej. Wśród nich dziennikarze, którzy powrócą do studia przy al. Politechniki 7 jako pracownicy profesjonalnych rozgłośni.
Bądźcie z nami za pośrednictwem:
88,8 MHz
zak.lodz.pl
Kontaktujcie się ze studiem poprzez:
42 63 13 888
urodziny@zak.lodz.pl
Piątek, 17 maja 2019 r.
-
60 lat to szmat czasu. Przez 60 lat można zdobyć ogromną mądrość i nie bać się absolutnie żadnych pytań. Dlatego z okazji 60. Urodzin Studenckiego Radia "ŻAK" Politechniki Łódzkiej zapraszamy na „Urodzinową Radiogrzałkę", w której odkryjemy przed Wami najskrytsze tajemnice i najdrobniejsze szczegóły funkcjonowania naszej rozgłośni, a wszystko to w oparciu o pytania naszych słuchaczy.
-
„Wszechogarniający spisek oplata swymi mackami coraz ściślej nasz kraj. Wrogie siły na wszelkie sposoby starają się w sposób tajny i haniebny opóźnić lub wręcz uniemożliwić realizację naszego Wielkiego Planu. Czy zdajesz sobie sprawę, kto wokół Ciebie jest z nimi?" - dwaj socjologowie porozmawiają o coraz popularniejszych teoriach spiskowych.
-
W latach 90. połowę swojego kieszonkowego wydawałem na kasety magnetofonowe. Ostatnio na strychu znalazłem je wszystkie i okazało się, że połowa z nich to niepodważalna klasyka amerykańskiego rapu. Wu-Tang, ODB, Ice Cube, Ice T, The Roots... Co w 2019 roku można zrobić z tym odkryciem? Dać Wam tę muzykę w prezencie na 60. Urodziny Żaka. Audycja w 100% analogowa.
-
Audycja nadawana cotygodniowo na antenie Żaka w latach 2001-2007 poświęcona turystyce górskiej (w szczególności beskidzkiej) i działalności Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi. Wraca do ramówki tylko raz w roku, podczas urodzin.
-
20:00 – 21:00: Rozwój czy rozbój, czyli prawdy i mity na temat rozwoju osobistego
prowadzi: Artur Makieła
Zyskujący coraz bardziej na popularności rozwój osobisty dla jednych stanowi podstawowy system narzędzi i strategii służących do podnoszenia jakości życia, przez innych z kolei jest uważany za pseudonaukowy bełkot. Podczas audycji zagłębimy się w świat rozwoju, żeby oddzielić to, co jest skutecznymi i potężnymi narzędziami rozwoju, od historii, których miejsce jest pomiędzy baśniami. Pozwól sobie na to, żeby w piątek od 20:00 głos najbardziej znanego hipnotyzera w Polsce stał się Twoim przewodnikiem po świecie rozwoju mentalnego. Wszystko to okraszone porządną dawką rocka. -
21:00 – 22:00: PdP, czyli Piasny do Pośpiecha, Pośpiech do Piasnego
prowadzą: Marcin Pośpiech, Łukasz Piasny
„Wirtualni" znowu nadają na 88,8 MHz, tym razem z muzyczną opowieścią o ich ostatnich latach. Czeka Was wiele tajemnic do odkrycia, choć wiadomo tylko, że będzie dużo „zgrzytów" i szaleństw, nie tylko muzycznych. Przygotujcie się dobrze, bo gra z Waszą wyobraźnią właśnie się zaczyna i nie będzie to gra w szachy. Jak to kiedyś ktoś powiedział: „Szkoda, że w radiu nie ma kamery". -
Harmonijka ustna najczęściej kojarzona jest z country, folkiem i bluesem. Ten niewielki instrument ma jednak o wiele większą moc. Z powodzeniem można na nim zagrać muzykę klasyczną, jazz czy pop.
-
„Pigułka na noc” to specjalne, urodzinowe wydanie „Pigułki dźwiękowej”. Program od 12 lat przybliża słuchaczom dźwięki nieoczywiste, skłaniające do refleksji nad kruchością ludzkiego żywota, ale – szczególnie ostatnio – zachęca także do ekstatycznej celebracji tego właśnie żywota dzikimi tańcami, na pohybel wszystkim smutkom. W urodzinowym wydaniu posłuchamy swoistego „The Best Of Pigułka”. Będzie więc zarówno coś do tańca, jak i do różańca. Dokładnie tak, jak w życiu.
Na program zaprasza pigułkowy dream team, czyli Jakub Kowalczyk (ojciec założyciel) i Jakub Dudarewicz (mistrz żakowej konsolety).
Sobota, 18 maja 2019 r.
-
„Radio Żyletka" – klasyczny skład i muzyczne klasyki. Krzysztof Kijek i Izabela Kwiatkowska zapraszają na godzinę nocnej muzyki w Żaku.
-
Towarzysze! Ostre sample, zniekształcone dźwięki i przynajmniej 150 BPM. W piatkową urodzinową noc muzyka prawdziwego gopnika każdego nakręci do mocnej zabawy!
-
HALKO, WRACAMY! MEGAMIX PAMIĘTNYCH HITÓW DANCE Z LAT 90. ZNÓW W RAMÓWCE! WIĘCEJ TAŃCÓW! ODKURZAMY, ODPINAMY WROTY I JEDZIEMY!
-
Trance, dance, eurodance... jeden czort! Wiele nazw, jeden cel – zabierzemy Was na przejażdżkę naszą disco-furą po drogach usłanych wspomnieniami dzieciństwa w rytmie klasyków z Vivy i MTV. Mało gadania, dużo furania!
-
Godzina poświęcona muzyce inspirowanej sztuką. Począwszy od piosenek do słów znanych poetów (m.in. ks. Twardowski, Herbert) poprzez utwory związane z malarstwem czy architekturą, a skończywszy na muzyce inspirowanej klasyką literatury (m.in. Edgar Allan Poe). W godzinnej audycji zabrzmią zarówno współczesne polskie piosenki, jak i fragmenty koncept-albumów z lat 60. czy 70.
-
Audycja pseudoartystyczna z zacięciem aktorsko-poetyckim.
-
Maciej Werk zaprezentuje specjalną ambientową godzinę z okazji 50. rocznicy misji Apollo 11.
-
„Od Abasa do Zeusa, czyli alfabet mitologii antycznej" - plotka głosi, że Zeus Gromowładny, bóg nad bogami, arcykochanek i wielki drań zstąpił między śmiertelników, by po raz kolejny odbyć podróż po Helladzie. Boskim tropem wyrusza żądny sensacji reporter Antycznego Radia "ŻAK" Politechniki Łódzkiej.
-
Przez ostatni rok dzielni reporterzy Redakcji Informacji Studenckiego Radia "ŻAK" Politechniki Łódzkiej przemierzyli prawie cały świat od Las Vegas po Krym w poszukiwaniu najciekawszych wydarzeń. Wszystko po to, aby przedstawić je Wam na 88,8 MHz. Z okazji 60. Urodzin wrócimy do nich w sobotni poranek w kolejnej odsłonie „Reposfery".
-
W Nowym Jorku postpunkowcy mieli swój klub CBGB, a Polacy jeździli na festiwal w Jarocinie. Jak sytuacja wyglądała w Jugosławii? „Nowa Fala Adriatyku" to audycja przybliżająca muzyczny dorobek lat 80. w krajach byłej Jugosławii. Serbska Republika? Chorwacki Lech Janerka? Muzykę zaprezentują Artur Kasprzycki i Dominik Bisiakowski.
-
Wizjoner, wielki artysta, twórca polskiego tryptyku muzyki trance. To tylko niektóre z przydomków, jakie można przypisać artyście, któremu zostanie poświęcona kolejna godzina naszej Urodzinowej Ramówki. O kim mowa? Przekonajcie się sami.
-
Meze, rakija i czas inaczej mija. Tego nie jestem w stanie zapewnić, ale w zamian zaserwuję Wam dawkę bałkańskiej muzyki oraz opowieści dziwnej treści.
-
307 km na północny wschód od Łodzi, tuż przy granicy z Białorusią, raz do roku swoje bramy otwiera RAJ. Są ziemniaczane specjały podlaskich bab, chillout na nieczynnym peronie, wystawy, tańce, rękodzieło ludowych twórców, ale przede wszystkim trzy dni muzyki, która łapie za serduszko i nie puszcza przez wiele lat. W „Tribute to Czeremcha" opowiemy o niezwykłym festiwalu, który do małej podlaskiej wioski sprowadza gwiazdy muzyki Etno z całego świata. Jeśli jeszcze nie byliście na „Z wiejskiego podwórza", po tym programie spakujecie plecak, by z niecierpliwością czekać na ten lipcowy weekend w Czeremsze.
-
Parapublicystyczny program rozrywkowy „Ryneczki kontra Markety" istnieje już pięć lat, ale jego twórcy mają wrażenie, jakby zaczęli się kłócić na antenie wczoraj. Jak co roku z okazji urodzin swojego programu, który wystartował w 55-godzinnej ramówce Żaka, przygotowują dla Was specjalne wydanie audycji pełne podesłanych przez Was tematów, improwizacji i losowania co 5 minut! Zapraszamy do słuchania!
-
Andrzej Kocjan wraz z dziennikarzami przyjrzy się zmianom radia jako medium w ostatnich dekadach. Sięgnie także do archiwum Żaka. Ponadto podczas audycji nie zabraknie zaproszeń na ciekawe imprezy kulturalne w Łodzi i nie tylko.
-
Piosenki z lat 1973-1979, czyli z okresu, kiedy Marek pracował w Żaku i był studentem Politechniki Łódzkiej.
-
16:00 – 17:00: Z Łodzi w Himalaje z Piotrem Pustelnikiem
prowadzą: Małgorzata Andrzejewska i Paulina Młynarska
„Czas brać się za realizację marzeń" – przekonuje innych nasz niezwykły gość. Podczas wyjątkowej wizyty w żakowym studiu podpytamy, jak to się robi. W dniu swoich urodzin sprawił sobie prezent, wchodząc na Nanga Parbat. Nie poddawał się, kiedy Annapurna nie chciała wpuścić go na szczyt. Konsekwentnie zdobywał kolejne ośmiotysięczniki, a podobno nie ukończył swojego pierwszego kursu wspinaczki skałkowej, gdyż jego instruktor uznał, że nie nadaje się do tego. Naszym gościem będzie Piotr Pustelnik – zdobywca Korony Himalajów i Karakorum – przez lata związany z Politechniką Łódzką jako wykładowca. -
17:00 – 18:00: Kabaretowy patchwork tematyczny
prowadzi: Marta Pokorska-Jurek, Helena Jurek i Wojciech Kolondra
Helena Jurek i Marta Pokorska-Jurek zaprezentują utwory kabaretowe związane ze zwierzętami, zwierzyną i fauną. Czyli co tam dużo mówić – funny animals. W gratisie autorski kącik Wojciecha Kolondry. -
18:00 – 20:00: Program Dla Słyszących
prowadzą: Dona Sołtysiak, Włodek Polis i Jerzy Goostaff Jakucewicz
„Program dla słyszących" (1996-2009) – strawna dawka wyważonego słowa okraszona muzycznymi klimatami z kręgu poezji śpiewanej, bluesa i jazzu. -
Dobrze przebrane, emocjonalnie działające utwory ze wszystkich stron i gatunków muzycznych. Jedynym kryterium jest to coś, co w nich przyciąga i każe po raz kolejny je sobie zagrać. Ogromna przyjemność podzielić się takimi utworami na antenie.
-
Marcin Florjański i Karolina Kolasa po raz kolejny udowadniają, że nie tylko Robert Johnson zaprzedał duszę diabłu.
-
22:00 – 23:00: Faworki urodzinowe
prowadzą: Jakub Kowalczyk, Kamil Milewski, Maria Paradowska, Agata Kania, Natalia Martuzalska, Maciej Sławski i Ryszard Gawroński
„Faworki” to audycja, która jest obecna na żakowej antenie od 2010 roku. Choć przez te lata program prowadziły różne osoby, od prawie samego początku miał on formę luźnego spotkania ludzi, którzy dzielą się swoimi muzycznymi zajawkami. W ramach specjalnego, urodzinowego wydania „Faworków” do grona aktualnego składu audycji dołączą redaktorzy, którzy kiedyś również prowadzili ten program. Spodziewajcie się więc mnóstwa inspirujących dźwięków przeplatanych naszymi niekoniecznie poważnymi wypowiedziami. -
Po kilkuletniej nieobecności w studiu Żaka na łono matecznika powraca ON – ojciec założyciel jednej z najbardziej niepoprawnych audycji w całej sześćdziesięcioletniej historii Żaka – „Laboratorium Wytrzymałości Metali". Znany i nielubiany Nekro Nosferatu. Czy zdradzi swoją prawdziwą tożsamość? Czy zaskoczy doborem repertuaru? Czy zje kota? I najważniejsze – czy kocha swoją mamę? Odpowiedzi na te pytania być może poznamy w sobotnią noc. A być może nie. Słuchacie na własną odpowiedzialność.
Niedziela, 19 maja 2019 r.
-
W trzeciej edycji przypauowej odmiany audycji „Skrrrt" zadamy sobie pytanie: „Czy rapera można nazwać bytem transcendentnym?". Będzie to wyjątkowa okazja do przybliżenia sylwetki Kamerzysty – człowieka nietuzinkowego i obdarzonego niespotykaną dotąd w całym środowisku muzycznym wrażliwością. Naszym uszom nie umknął także muzyczny synonim Marka Hłaski, czyli Bodychrist i jego dwuczęściowy elaborat „Cholerna Niewygoda".
-
01:00 – 02:00: 25 lat Polski na Eurowizji/Żakowe Studio Eurowizyjne
prowadzą: Damian Graczyk i Marta Majchrzak
Dlaczego Edycie Górniak groziła dyskwalifikacja z występu na finale Konkursu Piosenki Eurowizji? Dlaczego to właśnie Drag Queen z Ukrainy jest uznawana za najbarwniejszą postać w historii tej imprezy? Dlaczego w Eurowizji występuje reprezentacja Australii? I wreszcie – kto w tym roku wygra największe telewizyjne święto kultury nieheteronormatywnej? O tym, na żywo, w trakcie 64. finału. -
Kiedy świat komunikował się za pomocą listów i faxów, w kinach grano „Herkulesa" i „Króla Lwa", nastolatki szalały na koncertach Varius Manx i LO27, razem z raczkującym w Polsce kapitalizmem raczkowali Kasia i Damian. Wróćcie razem z nimi do legendarnych piosenek reklamowych Mentosa i Ruffles, do nagrywania kultowych piosenek na kasety magnetofonowe. To będzie 60 minut powrotu do lat 90.
-
Już pora na zABBAwę! Przed Wami godzina wypełniona szczęściem i nostalgią, bo nikt tak radośnie nie śpiewa o nieszczęściach, jak ta supergrupa. Aż nogi same rwą się do tańca, a śpiew ciśnie na usta!
-
Komu łapała stopa bułgarska policja, kto zeskoczył na autostradę w Stambule, a kogo w środku nocy podwiózł hiszpański heavymetalowiec? Jak co roku podsumujemy i porównamy nasze autostopowe sezony – najgłupsze przygody, fatalne pomysły i piękne momenty. Zaprasza dwoje znajomych i Bardzo Poważnych Radiowców (na co dzień) oraz szurniętych solo podróżników (od częstego święta).
-
Słowo znajdziecie w słowniku, klucz (ten wiolinowy) na pięciolinii, a słowo klucz w audycji, będącej połączeniem faktów, ciekawostek i najróżniejszej gatunkowo muzyki. Tym razem hasłem przewodnim będą urodziny oraz wszystko, co wiąże się z ich świętowaniem.
-
Wysokie stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu o poranku. Właśnie dlatego, bez wlania w siebie litrów kawy, rano nie można podnieść się z łóżka. Ale po co wstawać? Jest niedzielny ranek. Zrelaksuj się, nastaw radioodbiornik na 88.8 MHz i odpłyń na fali abstrakcji.
-
Zagłębimy się w filmowy świat muzyki. Dowiecie się, jak muzyka działa na widza, jakie zabiegi są wykorzystywane, żeby stworzyć odpowiedni nastrój i jak tworzy się uniwersum danego filmu. Jak to jest, że film słabo nakręcony, ale z dobrym dźwiękiem da się obejrzeć, ale ze słabym dźwiękiem to już nie to samo? Będzie trochę analitycznie, pojawią się też rozmowy z ludźmi, którzy zajmują się takimi rzeczami od lat.
-
08:00 – 09:00: Mafeking
prowadzą: Katarzyna Kraska, Agnieszka Rytel, Tomasz Jachimek, Katarzyna Rytko, Maciej Trojanowski, Dagmara Mrzewa, Anna Fajst i Sebastian Grochala
Wyjątkowy i historyczny moment – z okazji 60. Urodzin Żaka w jednym studiu spotkają się wszyscy prowadzący audycję harcerską „Mafeking" w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Program o harcerzach dla harcerzy prowadzony przez harcerzy. -
Niezobowiązująca, luźna audycja ze spokojną, trochę jazzującą muzyką towarzyszącą w porannej, niedzielnej kawie.
-
10:00 – 11:00: Demokracja w edukacji, czyli alternatywne spojrzenie na szkołę
prowadzi: Anna Kustosik
Jak wyglądałby świat, w którym szkoła jest ulubionym miejscem spędzania czasu przez dzieci? Czy takie miejsca istnieją? Czy możliwe jest, żeby dzieci same decydowały, czego się uczą? A co się stanie, kiedy wprowadzimy demokrację do szkoły? Podczas fascynującej podróży na peryferie edukacji o swojej przygodzie ze szkołą demokratyczną opowiedzą dzieci, nauczyciele i rodzice z Fundacji Edukacji Demokratycznej Dmuchawiec. -
Niespotykanie spokojny człowiek pragnie oddać hołd zmarłemu 20 lat temu Brynowi Jonesowi – wciąż nienależycie zgłębionemu, genialnemu muzykowi znanemu światu jako Muslimgauze. Ramy czasowe audycji pozwolą jedynie na pobieżne poznanie Muslimgauze'a. Nie może być inaczej, wszak jego ogromny, wciąż odkrywany dorobek (sic!) liczony jest już w setkach wydawnictw. Choć powstawał ponad dwie dekady temu, to pozostaje świeży i intrygujący, także z racji towarzyszącego mu, wciąż aktualnego, politycznego kontekstu. Usłyszymy głównie muzykę z późniejszych wydawnictw Muslimgauze'a, m.in. z Ayatollah Dollar, Mazar-I-Sharif, Vampire of Tehran, Abu-Dis i kilku innych.
-
Urodziny to okazja do wspomnień w każdej formie, zwłaszcza tej najbardziej szlachetnej i wymagającej. Z okazji jubileuszu Studenckiego Radia "ŻAK" Politechniki Łódzkiej Kamila Litman przygotowała reportaż pokazujący, na czym polega fenomen naszej rozgłośni. Reportaż zostanie opublikowany również w radiowej Trójce i w Radiu Łódź.
-
Każdego z nas kiedyś dopadł lub dopadnie... wcześniej czy później. Gdy trawa rośnie zbyt głośno, słońce jest jaśniejsze niż zwykle, a zwykła kranówka smakuje jak najczystsza woda prosto z górskiego potoku, pozostaje tylko jedno. Muzyka, która pomoże człowiekowi w stanie wczorajszym przetrwać najbliższe godziny i osiągnąć nirwanę. Do następnego razu.
-
Jaki ojciec, taki syn? Sprawdzimy, czy dwa pokolenia Żakowców znajdą płaszczyznę porozumienia na gruncie muzycznym.
-
Tradycyjnie już kultowa „Szafa Lesiaka" powraca w urodzinowej odsłonie. Drugi po „Familiadzie" obowiązkowy punkt niedzielnego popołudnia. Audycja, która w latach 2008-2015 dyktowała muzyczne trendy w centralnej części Polski. W specjalnym wydaniu „Szafy Lesiaka" sprawdzimy i przypomnimy, co wartego uwagi działo się w ciągu ostatnich czterech lat w szeroko pojętej muzyce rozrywkowej.
-
17:00 – 18:00: Moje pierwsze radio
prowadzą: Kamila Litman, Piotr Andrzejczak, Mariola Andrzejczak, Jarosław Czajka, Andrzej Papajak, Piotr Bielawski, Wiktor Skrzydłowski, Andrzej Kocjan, Maciej Trojanowski, Krzysztof Babij, Adam Kołaciński i Marek Niedźwiecki.
Wspólna audycja Radia Łódź i Studenckiego Radia "ŻAK" Politechniki Łódzkiej z udziałem radiowców, którzy swoją zawodową przygodę rozpoczynali przy al. Politechniki, a potem ich drogi skrzyżowały się w rozgłośni przy ul. Narutowicza. -
Podsumowanie najważniejszych i najpiękniejszych wydarzeń ostatnich 60 lat w polskim sporcie. Wzruszenia, uśmiechy i legendarne kroniki.
-
Audycja „Czy masz świadomość?” nadawała z Żaka w latach 1996-2002 i 2008-2010. Historia zaczyna się w grudniu 1996 r., kiedy do radia przychodzi Góral (Rafał Górski) z bibułą „masz śWIADOMOŚĆ…??!” i poznaje Słonia (Szymon Surmacz). W 2008 roku do redakcji dołączają Magda Doliwa-Górska i Konrad Malec. Audycja od początku prowokowała do myślenia i zachęcała do aktywności obywatelskiej. Poruszała tematy społeczno-polityczne, lokalne i globalne. Gościła setki gości z Łodzi (na żywo) i kraju (telefonicznie). Z okazji 60. Urodzin program wraca na antenę. Zapraszamy do słuchania, co piszczy w lokalnej i globalnej trawie.
-
Audycja „Sonda" gościła w eterze Żaka na przełomie wieków. Kamil i Sebastian prezentowali nowe trendy w ówczesnej muzyce elektronicznej i gitarowej. Zapraszali do programu organizatorów dużych techno festiwali i małych undergroundowych imprez. W audycji grali na żywo DJ-e i producenci, była ona swoistym informatorem imprezowym. Prowadzący do tej pory mają ścisły związek z muzyką: Kamil jest muzykiem, producentem i zarządza Bajkonurem w Łodzi, Sebastian organizuje koncerty, jest DJ-em, a także prowadzi klub muzyczny Pogłos w Warszawie.
-
Urodzinowe wydanie audycji „Elektrodisko"! Przeniesiemy się w czasie w poszukiwaniu prawdziwych muzycznych perełek, ale nie zapomnimy również o dobrej i aktualnej elektronice.
-
Specjalne urodzinowe wydanie audycji „Radio Pogodna Jesień", wyjątkowo zrealizowane w formule mostu radiowego między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki. W audycji jak zawsze będziemy mówić o życiu, historii i cywilizacji, tym razem z perspektywy końcówki lat 50. XX wieku, a wszystko to okrasimy najciekawszą muzyką tamtej epoki.
-
Czym jest reportaż radiowy? Kim jest reportażysta? Czy da się przygotować do trudnych spotkań z bohaterami? O tym w rozmowie z Katarzyną Michalak – wybitną reportażystką. Po rozmowie zapraszamy na reportaż „Nasza Wiktoria".
Poniedziałek, 20 maja 2019 r.
-
Z okazji 60. Urodzin Studenckiego Radia "ŻAK" Politechniki Łódzkiej audycja „Nie dla singli" wraca na antenę, a ponieważ jest to powrót przynajmniej na razie jednorazowy oraz – ze względu na okoliczności – wyjątkowy, wyjątkowy musi być też wykonawca, którego twórczość zostanie zaprezentowana w tym odcinku. Godzinę wypełnią kompozycje najsławniejszego zespołu w historii muzyki w wykonaniu innych artystów.
-
Żakowi stuknęła sześćdziesiątka, z kolei „Dolce Vita" obchodzi swoje pierwsze urodziny! Okazja do zabawy jest podwójna, dlatego Judyta Kin i Rafał Tyluś zaprezentują muzyczny mix w rytmach italo disco. Wyjmijcie z szaf cekinowe sukienki, pastelowe koszule i bawcie się razem z nami przy akompaniamencie Ryana Parisa, Sabriny oraz innych gwiazd muzyki dyskotekowej.
-
Podsumowanie podsumowań – 60 minut, 60 godzin, 60 lat.
Aktualności na wydarzeniu
Urodzinowe Koncerty
Tym razem widzimy się w Klubopiwiarni 25 maja (sobota). Jeszcze nie uchylimy rąbka tajemnicy, kto dla Was zagra, ale sprawdzajcie, bo obiecujemy, że będzie warto!
Żakowe karaoke w Cottonie!
Wielu z Was wie, że dobre imprezy kończą się dobrym karaoke, a my właśnie tak chcemy zacząć nasze 60. Urodziny! Śpiewanie, tańce i urodzinowe szoty są tym, czym chcemy wprowadzić Was w nastrój, rozpoczynając długi miesiąc pełen atrakcji.
Rozgrzejcie paszcze i ćwiczcie dykcję – widzimy się w Cottonie!
Gdzie? Cotton Pub al. Politechniki 9a, Łódź
Kiedy? 26.04.2019 r. godz. 20:00
Radiowy Pub Quiz w Cottonie!
Przedłużamy majówkę, ale żeby nie mieć poczucia winy, sprawdzimy Waszą wiedzę na temat radia. Takiej edycji Pub Quizu jeszcze nie widzieliście! Oczywiście wierzymy w to, że popiszecie się znajomością Żaka, ale spodziewajcie się pytań nie tylko o naszej rozgłośni!
Gdzie? Cotton Pub al. Politechniki 9a, Łódź
Kiedy? 06.05.2019 r. godz. 20:00
Szczegóły na wydarzeniu
Otwarcie wystawy plakatów w Niebostanie!
Nie samą zabawą człowiek żyje. Jest jeszcze sztuka! A tak się składa, że przez 60 lat naszej działalności zebraliśmy pokaźną ilość plakatów promujących różne wydarzenia. Zobaczycie, jak na przestrzeni lat zmieniały się trendy i techniki, przeniesiecie się w czasie i poczujecie nutkę nostalgii.
Nie martwcie się, jeśli nie możecie przyjść na wernisaż, wystawa będzie dostępna do końca maja!
Gdzie? Niebostan, ul. Piotrkowska 17, Łódź
Kiedy? 07.05.2019 r. (wernisaż) - 31.05.2019 r.
Szczegóły na wydarzeniu
Dyskoteka młodego człowieka
Czym byłyby nasze urodziny bez tak lubianej przez Was Dyskoteki Młodego Człowieka? Polskie hity ubiegłego wieku i tańce do białego rana to recepta na udaną imprezę, więc w naszą sześćdziesiątkę nie może ich zabraknąć!
Gdzie? Żarty Żartami, ul. Wólczańska 42/42a, Łódź
Kiedy? 24.05.2019 r. godz. 20:00
Kiczi Kiczi Party
Na zakończenie obchodów 60. Urodzin Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej zapraszamy do Klub Futurysta na szalony clubbing z przymrużeniem oka, czyli Kiczi Kiczi Party.
Podczas imprezy zaserwujemy Wam muzykę, do której nogi same rwą się do tańca. Nie zabraknie mniej lub bardziej kiczowatych przebojów z lat 80. i 90., eleganckiego italo, polskich szlagierów, eurodance, a także rosyjskiej wixy.
Parkiet do czerwoności rozgrzeje żakowa ekipa didżejów, których znacie z programów: Kiczi-kiczi, Dyskoteka Młodego Człowieka, Radiolotek i Audycja Faworki.
Wystawa archiwalnych zdjęć!
Przez sześć dekad w Studenckim Radiu Żak Politechniki Łódzkiej działali ludzie, którzy rozwijali swoją pasję. Dzięki wspólnym staraniom Żak nadaje dla Was przez całą dobę siedem dni w tygodniu i stale powiększa się grono osób zaangażowanych. Jednak Żak to nie tylko radio. To przede wszystkim ogromna wspólnota. Właśnie tę stronę naszego radia chcemy Wam przedstawić za sprawą zdjęć archiwalnych.
Gdzie? Galeria Biblio - Art
Kiedy? 12.05.2019r. - 14.06.2019r.
Szczegóły na wydarzeniu
Patroni honorowi:









Patroni medialni:






Sponsorzy:









