Opis instalacji, konfiguracji i obsługi programu FileZilla
do łączenia z serwerem plików ZAK (ftp://ftp.zak.lodz.pl)
na przykładzie wersji 2.2.17


INSTALACJA jest intuicyjna, nie powinno być z nią żadnych kłopotów. Najpierw trzeba zaakceptować umowę licencyjną, potem przechodzimy tylko 3-krotnie "Dalej" i "Zainstaluj".
UWAGA: jeśli po zainstalowaniu, program pracuje w języku angielskim, to wybieramy z menu:
- Edit
- Settings
- Interface settings
- Language (jeśli menu Interface settings jest rozwinięte, pozycję Language zobaczymy od razu).
W menu z prawej strony wybieramy Polski i klikamy OK.


KONFIGURACJA

1) Wybieramy z menu:
- Plik
- Menedżer stron.

2) Pod polem wyboru z lewej strony klikamy przycisk "Nowa strona", nadajemy jej nazwę (np. ZAK) i wpisujemy co nastepuje.
- Host: ftp.zak.lodz.pl
- Port: 21
- Typ: FTP over TLS (jawne szyfrowanie) - WAŻNE! - inaczej serwer odrzuci połączenie!
- Typ logowania: normalny
- Użytkownik, hasło - odpowiednie dla własnego konta (hasło do serwera czyli "linuksowe")
- ZABRONIONE jest dopuszczenie do zapamiętania hasła przez program. Dlatego należy KONIECZNIE zaznaczyć opcję "nie zapisuj hasła" nawet przy użytkowaniu na prywatnych komputerach! Niezaznaczenie tej opcji spowoduje wprowadzenie na stałe Twojego hasła do programu, przez co inny użytkownik komputera, złodziej lub jakiś wrogi program będzie mógł bez problemu uzyskać dostęp do (nie tylko) Twoich danych na serwerze ZAK i m.in. usunąć pliki, do których masz dostęp!!! Jest to ustawienie KRYTYCZNE w przypadku użycia FileZilli na komputerach publicznych (kafejki internetowe, komputery na uczelni itp.)
- Zaawansowane -> Ustawienia trybu pasywnego transferu : Użyj tryb pasywny
- OK
- Zapisz i wyjdź

3) Wybieramy z menu:
- Edycja
- Ustawienia.

4) Konfigurujemy według własnego uznania (pamiętając oczywiście o tym, że jeśli nie znamy danej opcji, to lepiej nie zmieniać ustawienia domyślnego na inne - dotyczy to zwłaszcza ustawień połączenia).
WAŻNE: W podmenu Firewall włączamy tryb pasywny jeśli był wyłączony - inaczej nie zadziała.

5) Klikamy przycisk Zapisz a następnie wyjdź (u dołu okna).


OBSŁUGA

UWAGA: aby uzyskać możliwość korzystania z zasobów serwera ZAK w ten sposób, trzeba również uzyskać prawa po stronie serwera - trzeba zgłosić to administratorom sieci (admin@zak.lodz.pl) i jeśli nie będzie przeciwskazań, aby osoba uzyskała taki dostęp - zostanie on uaktywniony, analogicznie jest z dostępem do zasobów serwera innych niż własny katalog domowy - HOME (np. ROBOCZY).

1) W celu połączenia się z serwerem ZAK, z listy obok przycisku z lewej strony na pasku narzędzi ("dwa komputery") wybieramy żądane połączenie.

2) Transmisja plików: jeśli znacie Windows Commander itp., to nie powinno być żadnych kłopotów. W jednym okienku widać dyski lokalne (czyli to, co u Was na prywatnym komputerze), z drugiej - zasoby na serwerze ZAK (w Waszym HOME). Dostęp do całego "roboczego" jest możliwy po kliknięciu na link "ROBOCZY" w Waszym HOME - o ile zgłosiliście również potrzebę dostępu do niego administratorom. Można kopiować, usuwać, przenosić pliki, zmieniać ich nazwy, a także podglądać i edytować, jeśli w opcjach interfejsu ustawiliśmy program do edycji. Metoda przeciągania i upuszczania oczywiście działa i służy do kopiowania (bez usuwania pliku kopiowanego).
UWAGA!!! z przenoszeniem i kasowaniem oraz edycją bezpośrednio na serwerze, należy postępować bardzo ostrożnie, nie usuwać i nie zmieniać na serwerze plików, których nie rozpoznajecie (chyba, że sa to np. obrazki, dźwięki czy dokumenty) - mogą być potrzebne do np. obsługi Waszej poczty, pracy na komputerach w ŻAKu itp, należy sie również liczyć z możliwością utraty danych w przypadku przerwania połączenia!!!

3) Po zakończonej sesji należy kliknąć przycisk "Odłączanie serwera" (po lewo od ikonki z dużą literą R).

Uwaga: Jeśli pomimo wykonania wszystkiego zgodnie z powyższą instrukcją, wystąpi problem z połączeniem do serwera lub w transferze plików, należy spróbować w menu "Kolejka" (Queue) wyłączyć opcję "Używaj wielu połączeń" (Use multiple connections). Jeśli to nie pomoże, warto sprawdzić wszystkie powyższe ustawienia jeszcze raz, ustawienia firewalla na własnym komputerze i ew. dostęp do usług FTP na innych serwerach (port 21). Jeśli problemy nadal będą występować, należy powiadomić administratorów mailem zawierającym możliwie DOKŁADNY opis problemu, oczywiście wysłanym na adres admin@zak.lodz.pl (maile wysyłane na prywatne adresy konkretnych osób nie będą brane pod uwagę).

Lampa, Młody, Skar, TomekP 2019-11-16